D38999/20WF32SBL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF32SBL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 32POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Size :
20
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Shell Finish :
Cadmium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size - Insert :
Option :
GENERAL PURPOSE
IEC Conformance :
No
DIN Conformance :
No
Contact Shape :
Circular
Number of Positions :
32
Pbfree Code :
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
24 Weeks
Type :
For Female Sockets
Filter Feature :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Material :
Aluminum
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Empty Shell :
yes
Orientation :
B
Housing Color :
Olive Drab
MIL Conformance :
yes
Shell Size, MIL :
F
Shielding :
Unshielded
Contact Type :
Crimp
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Flanges, Panel
Insert Material :
Thermoplastic
Fastening Type :
Threaded
Mounting Type :
Panel Mount
Connector Type :
Receptacle Housing
Mounting Feature :
Flange
Total Number of Contacts :
32
Note :
Contacts Not Included
Datasheets
D38999/20WF32SBL
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 32 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III
D38999/20WF32SBL Overview
D38999/20WF32SBL Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WF32SBL Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WF32SBL Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT