D38999/20WF32SBL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF32SBL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WF32SBL
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Shape :
Circular
Housing Color :
Olive Drab
Number of Positions :
32
Fastening Type :
Threaded
Mount :
Flanges, Panel
Total Number of Contacts :
32
MIL Conformance :
yes
Mounting Feature :
Flange
Pbfree Code :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Empty Shell :
yes
Shielding :
Unshielded
Option :
GENERAL PURPOSE
Orientation :
B
Shell Size, MIL :
F
Contact Type :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Factory Lead Time :
24 Weeks
Ingress Protection :
Environment Resistant
Note :
Contacts Not Included
Shell Finish :
Cadmium
Type :
For Female Sockets
Contact Size :
20
Mounting Type :
Panel Mount
Connector Type :
Receptacle Housing
Packaging :
Bulk
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Shell Size - Insert :
Filter Feature :
No
DIN Conformance :
Shell Material :
Aluminum
Insert Material :
Thermoplastic
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
IEC Conformance :
Datasheets
D38999/20WF32SBL
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 32 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III
D38999/20WF32SBL Overview
D38999/20WF32SBL Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WF32SBL Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WF32SBL Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT