D38999/20WF32SB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF32SB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT FMALE 32POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Color :
Olive Drab
Mounting Type :
Panel Mount
Depth :
36.9mm
Total Number of Contacts :
32
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Fastening Type :
Threaded
Backshell Type :
Solid
Shielding :
Shielded
Factory Lead Time :
16 Weeks
Gender :
Receptacle
Shell Size, MIL :
F
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Orientation :
B
Empty Shell :
No
MIL Conformance :
yes
REACH SVHC :
No SVHC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-65°C~175°C
IEC Conformance :
No
Filter Feature :
Number of Positions :
32
Contact Gender :
FEMALE
Mount :
Wall
Mounting Feature :
Flange
Published :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Body Plating :
Cadmium
Shell Size - Insert :
Length :
32.74mm
DIN Conformance :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mixed Contacts :
Shell Material :
Aluminum
Radiation Hardening :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
Crimp
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish - Mating :
Gold
Packaging :
Bulk
Option :
GENERAL PURPOSE
Body Material :
Aluminium
JESD-609 Code :
e4
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Pbfree Code :
Contact Style :
Socket
Datasheets
D38999/20WF32SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/20WF32SB Overview
D38999/20WF32SB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF32SB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF32SB Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER