D38999/20WF32SB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF32SB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WF32SB
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
IEC Conformance :
No
Filter Feature :
No
DIN Conformance :
Depth :
36.9mm
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Gender :
FEMALE
Contact Material :
COPPER ALLOY
MIL Conformance :
yes
Body Material :
Aluminium
Mounting Type :
Panel Mount
Pbfree Code :
Length :
32.74mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Wall
Ingress Protection :
Environment Resistant
JESD-609 Code :
e4
Fastening Type :
Threaded
Shell Size, MIL :
F
Published :
Orientation :
B
Radiation Hardening :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Contact Style :
Socket
Empty Shell :
Shell Size - Insert :
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Aluminum
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Military Standard :
MIL-DTL-38999
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Feature :
Flange
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Option :
GENERAL PURPOSE
Termination :
Crimp
Gender :
Receptacle
Backshell Type :
Solid
Body Plating :
Cadmium
Mixed Contacts :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Shielding :
Shielded
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Total Number of Contacts :
32
Number of Positions :
32
Color :
Olive Drab
Datasheets
D38999/20WF32SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/20WF32SB Overview
D38999/20WF32SB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF32SB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF32SB Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER