D38999/20WF32SB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF32SB
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WF32SB
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Radiation Hardening :
No
Body Material :
Aluminium
Mounting Feature :
Flange
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DIN Conformance :
No
Orientation :
B
Empty Shell :
Pbfree Code :
Backshell Type :
Solid
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Depth :
36.9mm
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Mixed Contacts :
Contact Style :
Socket
Color :
Olive Drab
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mount :
Wall
REACH SVHC :
No SVHC
MIL Conformance :
yes
Ingress Protection :
Environment Resistant
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Filter Feature :
Published :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Size, MIL :
F
Termination :
Crimp
Shielding :
Shielded
Mounting Type :
Panel Mount
JESD-609 Code :
e4
Fastening Type :
Threaded
Shell Size - Insert :
Shell Material :
Aluminum
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Finish - Mating :
Gold
Gender :
Receptacle
Number of Positions :
32
Body Plating :
Cadmium
Length :
32.74mm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Gender :
FEMALE
IEC Conformance :
Total Number of Contacts :
32
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
D38999/20WF32SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/20WF32SB Overview
D38999/20WF32SB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF32SB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF32SB Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER