D38999/20WF32SB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF32SB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 32POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Radiation Hardening :
No
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Material :
Aluminum
Termination :
Crimp
Fastening Type :
Threaded
Shell Size - Insert :
Contact Style :
Socket
Length :
32.74mm
Color :
Olive Drab
Backshell Type :
Solid
Mount :
Wall
Orientation :
B
Shell Size, MIL :
F
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Mounting Feature :
Flange
Published :
Gender :
Receptacle
Shielding :
Shielded
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Depth :
36.9mm
Mounting Type :
Panel Mount
MIL Conformance :
yes
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mixed Contacts :
No
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Gender :
FEMALE
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e4
Option :
GENERAL PURPOSE
DIN Conformance :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Empty Shell :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Ingress Protection :
Environment Resistant
Number of Positions :
32
Total Number of Contacts :
32
Filter Feature :
Body Material :
Aluminium
Body Plating :
Cadmium
IEC Conformance :
Datasheets
D38999/20WF32SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/20WF32SB Overview
D38999/20WF32SB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF32SB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF32SB Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER