D38999/20WF32SB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF32SB
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT FMALE 32POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Color :
Olive Drab
Shell Size - Insert :
Termination :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Mount :
Wall
Number of Positions :
32
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shielding :
Shielded
Factory Lead Time :
16 Weeks
DIN Conformance :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e4
Filter Feature :
No
Shell Material :
Aluminum
Pbfree Code :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Size, MIL :
F
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
Length :
32.74mm
IEC Conformance :
REACH SVHC :
No SVHC
Published :
Contact Style :
Socket
Contact Gender :
FEMALE
Gender :
Receptacle
Ingress Protection :
Environment Resistant
Depth :
36.9mm
Total Number of Contacts :
32
Mounting Feature :
Flange
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Body Material :
Aluminium
Mounting Type :
Panel Mount
MIL Conformance :
yes
Mixed Contacts :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Fastening Type :
Threaded
Radiation Hardening :
Orientation :
B
Contact Finish - Mating :
Gold
Backshell Type :
Solid
Body Plating :
Cadmium
Empty Shell :
Datasheets
D38999/20WF32SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded