D38999/20WF32SB
Mfr.Part #
D38999/20WF32SB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 32C 32#20 SKT RECP
Stock
25
In Stock :
25
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Body Plating :
Cadmium
Length :
32.74mm
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Style :
Socket
Contact Finish - Mating :
Gold
DIN Conformance :
No
Depth :
36.9mm
Option :
GENERAL PURPOSE
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
JESD-609 Code :
e4
Factory Lead Time :
16 Weeks
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
32
Gender :
Receptacle
Shell Size - Insert :
19-32
Orientation :
B
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Filter Feature :
No
REACH SVHC :
No SVHC
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Termination :
Crimp
Mixed Contacts :
Pbfree Code :
Number of Positions :
32
Backshell Type :
Solid
Empty Shell :
Body Material :
Aluminium
Shielding :
Shielded
Radiation Hardening :
Mount :
Wall
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Gender :
FEMALE
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
IEC Conformance :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Color :
Olive Drab
Published :
2011
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
D38999/20WF32SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/20WF32SB Overview
D38999/20WF32SB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF32SB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF32SB Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER