D38999/20WF32SAL
Mfr.Part #
D38999/20WF32SAL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 32POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Factory Lead Time :
12 Weeks
Housing Color :
Olive Drab
Contact Shape :
Circular
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth :
36.9mm
Ingress Protection :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
A
Shell Material :
Aluminum
Contact Gender :
FEMALE
Shell Finish :
Cadmium
Mount :
Wall
Mounting Type :
Panel Mount
Gender :
Receptacle
JESD-609 Code :
e4
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Size, MIL :
F
Body Material :
Aluminium
Packaging :
Bulk
REACH SVHC :
No SVHC
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
32
Radiation Hardening :
No
Length :
32.74mm
Number of Positions :
32
Type :
For Female Sockets
Published :
Note :
Contacts Not Included
DIN Conformance :
Contact Type :
Current Rating :
7.5A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Size :
20
Empty Shell :
yes
Contact Plating :
Gold
Datasheets
D38999/20WF32SAL
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 32 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WF32SA-LC Overview
D38999/20WF32SA-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF32SA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF32SA-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT