D38999/20WF32SA-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF32SA-LC
Manufacturer
Conesys
Description
AE3 32C 32#20 SKT RECP
Stock
202
In Stock :
202
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Housings
Radiation Hardening :
No
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Gender :
FEMALE
Filter Feature :
No
Contact Size :
20
Length :
32.74mm
MIL Conformance :
yes
Note :
Contacts Not Included
Mounting Type :
Panel Mount
IEC Conformance :
Shell Size - Insert :
19-32
REACH SVHC :
No SVHC
Depth :
36.9mm
DIN Conformance :
Shell Size, MIL :
F
Contact Plating :
Gold
Number of Positions :
32
Connector Type :
Receptacle Housing
Total Number of Contacts :
32
Shielding :
Shielded
Shell Material :
Aluminum
Type :
For Female Sockets
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mounting Feature :
Flange
Fastening Type :
Threaded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Wall
Packaging :
Bulk
Empty Shell :
yes
JESD-609 Code :
e4
Current Rating :
7.5A
Factory Lead Time :
12 Weeks
Orientation :
A
Shell Finish :
Cadmium
Contact Type :
Crimp
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Body Material :
Aluminium
Ingress Protection :
Environment Resistant
Published :
2006
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Shape :
Circular
Gender :
Receptacle
Housing Color :
Olive Drab
Conesys D38999/20WF32SA-LC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 32 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WF32SA-LC Overview
D38999/20WF32SA-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF32SA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF32SA-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT