D38999/20WF32SA-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF32SA-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 32POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Shielding :
Shielded
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Shape :
Circular
Filter Feature :
No
Body Material :
Aluminium
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Aluminum
Type :
For Female Sockets
DIN Conformance :
No
Length :
32.74mm
IEC Conformance :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Type :
Crimp
Shell Size - Insert :
REACH SVHC :
No SVHC
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Size :
20
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Gender :
FEMALE
Mounting Feature :
Flange
Published :
Orientation :
A
Empty Shell :
yes
Note :
Contacts Not Included
Total Number of Contacts :
32
Fastening Type :
Threaded
Connector Type :
Receptacle Housing
Mount :
Wall
Shell Size, MIL :
F
Housing Color :
Olive Drab
Shell Finish :
Cadmium
Number of Positions :
32
Contact Plating :
Gold
Gender :
Receptacle
Operating Temperature :
-65°C~175°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
MIL Conformance :
yes
Depth :
36.9mm
Current Rating :
7.5A
JESD-609 Code :
e4
Radiation Hardening :
Datasheets
D38999/20WF32SA-LC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 32 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WF32SA-LC Overview
D38999/20WF32SA-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF32SA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF32SA-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT