D38999/20WF32SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF32SA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WF32SA
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Feature :
Flange
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Total Number of Contacts :
32
Body Material :
Aluminium
MIL Conformance :
yes
Filter Feature :
No
Mixed Contacts :
No
Published :
Empty Shell :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e4
Contact Gender :
FEMALE
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Gender :
Receptacle
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Style :
Socket
Body Plating :
Cadmium
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish - Mating :
Gold
REACH SVHC :
Unknown
Fastening Type :
Threaded
Number of Positions :
32
Ratings :
Environment Resistant
Factory Lead Time :
16 Weeks
Ingress Protection :
Environment Resistant
Length :
32.74mm
Current Rating :
7.5A
Depth :
36.9mm
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Pbfree Code :
Color :
Olive Drab
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Material :
Aluminum
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Radiation Hardening :
Orientation :
A
IEC Conformance :
Contact Quantities :
Contact Size :
20
Termination :
Crimp
DIN Conformance :
Shielding :
Shielded
Shell Size, MIL :
F
Backshell Type :
Solid
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Datasheets
D38999/20WF32SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20WF32SA Overview
D38999/20WF32SA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF32SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF32SA Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER