D38999/20WF32SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF32SA
Manufacturer
Conesys
Description
CONN RCPT FMALE 32POS CRIMP
Stock
202
In Stock :
202
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Color :
Olive Drab
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
IEC Conformance :
No
Contact Gender :
FEMALE
Mounting Feature :
Flange
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Current Rating :
7.5A
REACH SVHC :
Unknown
Empty Shell :
No
Shielding :
Shielded
Backshell Type :
Solid
Mixed Contacts :
Shell Size - Insert :
19-32
Termination :
Crimp
Length :
32.74mm
Shell Size, MIL :
F
DIN Conformance :
Depth :
36.9mm
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Gender :
Receptacle
Contact Style :
Socket
Ratings :
Environment Resistant
Total Number of Contacts :
32
Ingress Protection :
Environment Resistant
Filter Feature :
Body Plating :
Cadmium
Published :
2006
Radiation Hardening :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mounting Type :
Panel Mount
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Orientation :
A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Body Material :
Aluminium
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Factory Lead Time :
16 Weeks
Contact Quantities :
32
JESD-609 Code :
e4
Fastening Type :
Threaded
Number of Positions :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish - Mating :
Gold
Pbfree Code :
MIL Conformance :
yes
Shell Material :
Aluminum
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Size :
20
Datasheets
D38999/20WF32SA
Conesys D38999/20WF32SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20WF32SA Overview
D38999/20WF32SA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF32SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF32SA Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER