D38999/20WF32SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF32SA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 32C 32#20 SKT RECP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Style :
Socket
Current Rating :
7.5A
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Length :
32.74mm
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
IEC Conformance :
No
Number of Positions :
32
Published :
Contact Quantities :
32
Mixed Contacts :
No
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Shell Size - Insert :
Backshell Type :
Solid
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Material :
COPPER ALLOY
Color :
Olive Drab
Contact Gender :
FEMALE
JESD-609 Code :
e4
Contact Size :
20
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shielding :
Shielded
Body Plating :
Cadmium
Mounting Type :
Panel Mount
Packaging :
Bulk
Gender :
Receptacle
DIN Conformance :
Depth :
36.9mm
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Ratings :
Environment Resistant
Shell Material :
Aluminum
Factory Lead Time :
16 Weeks
Radiation Hardening :
Orientation :
A
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
REACH SVHC :
Unknown
Fastening Type :
Threaded
Filter Feature :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Size, MIL :
F
Total Number of Contacts :
Empty Shell :
MIL Conformance :
yes
Pbfree Code :
Contact Finish - Mating :
Gold
Body Material :
Aluminium
Mounting Feature :
Flange
Termination :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Datasheets
D38999/20WF32SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20WF32SA Overview
D38999/20WF32SA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF32SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF32SA Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER