D38999/20WF32SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF32SA
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT FMALE 32POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
JESD-609 Code :
e4
Empty Shell :
No
Contact Quantities :
32
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Current Rating :
7.5A
Backshell Type :
Solid
Body Plating :
Cadmium
Contact Style :
Socket
MIL Conformance :
yes
Fastening Type :
Threaded
Mixed Contacts :
No
Termination :
Crimp
REACH SVHC :
Unknown
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Length :
32.74mm
Gender :
Receptacle
Color :
Olive Drab
Shell Size - Insert :
Body Material :
Aluminium
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Gender :
FEMALE
DIN Conformance :
Mounting Feature :
Flange
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Material :
Aluminum
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Ratings :
Environment Resistant
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Positions :
32
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Depth :
36.9mm
Total Number of Contacts :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Size :
20
Shielding :
Shielded
Radiation Hardening :
IEC Conformance :
Pbfree Code :
Filter Feature :
Orientation :
A
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Packaging :
Bulk
Shell Size, MIL :
F
Contact Material :
COPPER ALLOY
Published :
Datasheets
D38999/20WF32SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded