D38999/20WF32SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF32SA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT FMALE 32POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Pbfree Code :
No
IEC Conformance :
No
Shielding :
Shielded
Number of Positions :
32
Published :
Mounting Feature :
Flange
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Ratings :
Environment Resistant
Shell Size, MIL :
F
Body Plating :
Cadmium
Current Rating :
7.5A
Body Material :
Aluminium
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Gender :
FEMALE
Contact Size :
20
Color :
Olive Drab
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Empty Shell :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Depth :
36.9mm
REACH SVHC :
Unknown
JESD-609 Code :
e4
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mixed Contacts :
Filter Feature :
Contact Finish - Mating :
Gold
Backshell Type :
Solid
Contact Style :
Socket
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
MIL Conformance :
yes
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Factory Lead Time :
16 Weeks
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shell Material :
Aluminum
Shell Size - Insert :
Fastening Type :
Threaded
Contact Quantities :
32
Contact Material :
COPPER ALLOY
Total Number of Contacts :
Packaging :
Bulk
Length :
32.74mm
Radiation Hardening :
Orientation :
A
DIN Conformance :
Gender :
Receptacle
Termination :
Crimp
Datasheets
D38999/20WF32SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20WF32SA Overview
D38999/20WF32SA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF32SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF32SA Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER