D38999/20WF32SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF32SA
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WF32SA
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Quantities :
32
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
JESD-609 Code :
e4
Radiation Hardening :
No
Shell Material :
Aluminum
Total Number of Contacts :
32
Number of Positions :
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Mixed Contacts :
No
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Published :
MIL Conformance :
yes
Mounting Type :
Panel Mount
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Current Rating :
7.5A
Body Material :
Aluminium
REACH SVHC :
Unknown
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Style :
Socket
Fastening Type :
Threaded
Shell Size - Insert :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Ratings :
Environment Resistant
Shell Size, MIL :
F
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Finish - Mating :
Gold
Filter Feature :
Contact Gender :
FEMALE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
Body Plating :
Cadmium
Orientation :
A
Backshell Type :
Solid
Empty Shell :
Termination :
Crimp
Contact Size :
20
Shielding :
Shielded
Depth :
36.9mm
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
IEC Conformance :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Gender :
Receptacle
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mounting Feature :
Flange
DIN Conformance :
Color :
Olive Drab
Length :
32.74mm
Datasheets
D38999/20WF32SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20WF32SA Overview
D38999/20WF32SA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF32SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF32SA Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER