D38999/20WF32SA
Mfr.Part #
D38999/20WF32SA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 32POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Current Rating :
7.5A
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Bulk
Radiation Hardening :
No
Contact Style :
Socket
Contact Quantities :
Threaded
Body Plating :
Cadmium
Depth :
36.9mm
JESD-609 Code :
e4
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Color :
Olive Drab
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Backshell Type :
Solid
Length :
32.74mm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ingress Protection :
Environment Resistant
REACH SVHC :
Unknown
Factory Lead Time :
16 Weeks
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Ratings :
Environment Resistant
Pbfree Code :
F
Contact Gender :
FEMALE
Published :
Gender :
Receptacle
Termination :
Aluminum
Mixed Contacts :
Orientation :
A
Filter Feature :
Body Material :
Aluminium
Contact Size :
20
Total Number of Contacts :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Datasheets
D38999/20WF32SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20WF32SA Overview
D38999/20WF32SA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF32SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF32SA Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER