D38999/20WF32PN
Mfr.Part #
D38999/20WF32PN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 32POS GOLD CRIMP
Stock
388
In Stock :
388
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Body Material :
Aluminium
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ratings :
Environment Resistant
Backshell Type :
Solid
Factory Lead Time :
16 Weeks
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Radiation Hardening :
No
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Current Rating :
7.5A
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Fastening Type :
Threaded
Pbfree Code :
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Gender :
Male
Ingress Protection :
Environment Resistant
Orientation :
N (Normal)
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Size - Insert :
19-32
JESD-609 Code :
e4
Filter Feature :
Contact Style :
Pin
DIN Conformance :
Gender :
Receptacle
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Published :
2006
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish - Mating :
Shielded
Length :
32.74mm
Termination :
yes
Depth :
36.9mm
Mixed Contacts :
REACH SVHC :
No SVHC
Plating :
Cadmium
Color :
IEC Conformance :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Datasheets
D38999/20WF32PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20WF32PN Overview
D38999/20WF32PN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF32PN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF32PN Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER