D38999/20WF32PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF32PN
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 32POS GOLD CRIMP
Stock
388
In Stock :
388
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ingress Protection :
Environment Resistant
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
DIN Conformance :
No
Backshell Type :
Solid
Shell Material :
Aluminum
Empty Shell :
No
Length :
32.74mm
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
MIL Conformance :
yes
Pbfree Code :
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Orientation :
N (Normal)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
REACH SVHC :
No SVHC
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Gender :
Male
Contact Material :
COPPER ALLOY
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
16 Weeks
Contact Style :
Pin
Packaging :
Bulk
Fastening Type :
Threaded
Shell Size - Insert :
19-32
Current Rating :
7.5A
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Mixed Contacts :
Mounting Feature :
Flange
Number of Positions :
32
Shell Size, MIL :
F
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Total Number of Contacts :
32
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Gender :
Receptacle
Radiation Hardening :
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Finish - Mating :
Gold
Filter Feature :
IEC Conformance :
Plating :
Cadmium
Ratings :
Environment Resistant
Depth :
36.9mm
JESD-609 Code :
e4
Body Material :
Aluminium
Color :
Olive Drab
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Published :
2006
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Termination :
Crimp
Shielding :
Shielded
Datasheets
D38999/20WF32PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded