D38999/20WF32PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF32PN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 32C 32#20 PIN RECP
Stock
388
In Stock :
388
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Backshell Type :
Solid
Filter Feature :
No
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Pbfree Code :
No
Number of Positions :
32
JESD-609 Code :
e4
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Packaging :
Bulk
Contact Style :
Pin
DIN Conformance :
Shell Size, MIL :
F
Total Number of Contacts :
32
Empty Shell :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
IEC Conformance :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Depth :
36.9mm
Ratings :
Environment Resistant
Color :
Olive Drab
Fastening Type :
Threaded
REACH SVHC :
No SVHC
Mounting Type :
Panel Mount
Orientation :
N (Normal)
MIL Conformance :
yes
Published :
2006
Termination :
Crimp
Current Rating :
7.5A
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size - Insert :
19-32
Body Material :
Aluminium
Gender :
Receptacle
Length :
32.74mm
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Plating :
Cadmium
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mixed Contacts :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Shell Material :
Aluminum
Mounting Feature :
Flange
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Option :
GENERAL PURPOSE
Radiation Hardening :
Contact Gender :
Male
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shielding :
Shielded
Datasheets
D38999/20WF32PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20WF32PN Overview
D38999/20WF32PN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF32PN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF32PN Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER