D38999/20WF32PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF32PN
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WF32PN
Stock
388
In Stock :
388
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Style :
Pin
Published :
2006
REACH SVHC :
No SVHC
Factory Lead Time :
16 Weeks
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Color :
Olive Drab
Mixed Contacts :
No
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
JESD-609 Code :
e4
Body Material :
Aluminium
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Number of Positions :
32
Shielding :
Shielded
Mounting Feature :
Flange
Backshell Type :
Solid
Shell Size, MIL :
F
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Material :
Aluminum
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ratings :
Environment Resistant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Empty Shell :
Shell Size - Insert :
19-32
Ingress Protection :
Environment Resistant
MIL Conformance :
yes
Gender :
Receptacle
Orientation :
N (Normal)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Current Rating :
7.5A
IEC Conformance :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Panel Mount
Termination :
Crimp
Depth :
36.9mm
DIN Conformance :
Fastening Type :
Threaded
Plating :
Cadmium
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Gender :
Male
Option :
GENERAL PURPOSE
Total Number of Contacts :
32
Filter Feature :
Length :
32.74mm
Pbfree Code :
Datasheets
D38999/20WF32PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20WF32PN Overview
D38999/20WF32PN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF32PN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF32PN Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER