D38999/20WF32PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF32PN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT MALE 32POS GOLD CRIMP
Stock
388
In Stock :
388
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
REACH SVHC :
No SVHC
Filter Feature :
No
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Contact Gender :
Male
Total Number of Contacts :
32
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Body Material :
Aluminium
Shell Size, MIL :
F
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Mounting Feature :
Flange
Radiation Hardening :
No
Contact Material :
COPPER ALLOY
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shielding :
Shielded
Termination :
Crimp
Option :
GENERAL PURPOSE
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mixed Contacts :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Fastening Type :
Threaded
Published :
2006
MIL Conformance :
yes
Contact Style :
Pin
Empty Shell :
Backshell Type :
Solid
Plating :
Cadmium
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Orientation :
N (Normal)
JESD-609 Code :
e4
Ratings :
Environment Resistant
Shell Material :
Aluminum
Color :
Olive Drab
DIN Conformance :
Contact Finish - Mating :
Gold
IEC Conformance :
Shell Size - Insert :
19-32
Depth :
36.9mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Length :
32.74mm
Gender :
Receptacle
Number of Positions :
32
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Current Rating :
7.5A
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Datasheets
D38999/20WF32PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20WF32PN Overview
D38999/20WF32PN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF32PN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF32PN Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER