D38999/20WF32PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF32PN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WF32PN
Stock
388
In Stock :
388
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Length :
32.74mm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Positions :
32
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Color :
Olive Drab
Shell Size, MIL :
F
Published :
2006
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Total Number of Contacts :
32
Shielding :
Shielded
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Termination :
Crimp
Packaging :
Bulk
Body Material :
Aluminium
Contact Finish - Mating :
Gold
Gender :
Receptacle
Contact Material :
COPPER ALLOY
Backshell Type :
Solid
Current Rating :
7.5A
Pbfree Code :
No
Filter Feature :
No
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Mounting Feature :
Flange
MIL Conformance :
yes
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Mixed Contacts :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
No SVHC
Option :
GENERAL PURPOSE
IEC Conformance :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Ratings :
Environment Resistant
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Material :
Aluminum
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Orientation :
N (Normal)
Contact Gender :
Male
Contact Style :
Pin
Factory Lead Time :
16 Weeks
DIN Conformance :
Fastening Type :
Threaded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e4
Mounting Type :
Panel Mount
Empty Shell :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Plating :
Cadmium
Depth :
36.9mm
Shell Size - Insert :
19-32
Radiation Hardening :
Datasheets
D38999/20WF32PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20WF32PN Overview
D38999/20WF32PN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF32PN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF32PN Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER