D38999/20WF32PE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF32PE
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WF32PE
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Empty Shell :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Current Rating :
7.5A
Termination :
Crimp
Color :
Olive Drab
Orientation :
E
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Shell Material :
Aluminum
Fastening Type :
Threaded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DIN Conformance :
No
Number of Positions :
32
Total Number of Contacts :
32
Packaging :
Bulk
Filter Feature :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shielding :
Shielded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mount :
Flanges, Panel
Factory Lead Time :
24 Weeks
IEC Conformance :
Backshell Type :
Solid
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Size - Insert :
Mounting Feature :
Flange
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Size, MIL :
F
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Insert Material :
Thermoplastic
Pbfree Code :
Mixed Contacts :
MIL Conformance :
yes
Datasheets
D38999/20WF32PE
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded
D38999/20WF32PE Overview
D38999/20WF32PE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WF32PE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WF32PE Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER