D38999/20WF32PE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF32PE
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 32POS GOLD CRIMP
Stock
9
In Stock :
9
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Type :
Panel Mount
Applications :
Aviation, Marine, Military
Termination :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Color :
Olive Drab
Number of Positions :
32
Factory Lead Time :
24 Weeks
Shielding :
Shielded
Filter Feature :
No
Fastening Type :
Threaded
Empty Shell :
No
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Current Rating :
7.5A
Backshell Type :
Solid
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Shell Size, MIL :
F
Pbfree Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size - Insert :
19-32
Mixed Contacts :
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Material :
Aluminum
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mount :
Flanges, Panel
Packaging :
Bulk
Total Number of Contacts :
32
MIL Conformance :
yes
Orientation :
E
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
IEC Conformance :
Mounting Feature :
Flange
Insert Material :
Thermoplastic
DIN Conformance :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
D38999/20WF32PE
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded
D38999/20WF32PE Overview
D38999/20WF32PE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WF32PE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WF32PE Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER