D38999/20WF32PE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF32PE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WF32PE
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Empty Shell :
No
Shell Size, MIL :
F
Factory Lead Time :
24 Weeks
Number of Positions :
32
Applications :
Aviation, Marine, Military
DIN Conformance :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mixed Contacts :
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Orientation :
E
MIL Conformance :
yes
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shielding :
Shielded
Termination :
Crimp
Backshell Type :
Solid
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
IEC Conformance :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mount :
Flanges, Panel
Fastening Type :
Threaded
Shell Size - Insert :
Current Rating :
7.5A
Color :
Olive Drab
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Total Number of Contacts :
32
Mounting Feature :
Flange
Shell Material :
Aluminum
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Pbfree Code :
Filter Feature :
Datasheets
D38999/20WF32PE
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded
D38999/20WF32PE Overview
D38999/20WF32PE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WF32PE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WF32PE Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER