D38999/20WF32PE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF32PE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 32C 32#20 PIN RECP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Current Rating :
7.5A
Backshell Type :
Solid
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shell Material :
Aluminum
Shielding :
Shielded
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mounting Feature :
Flange
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Applications :
Aviation, Marine, Military
MIL Conformance :
yes
IEC Conformance :
No
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size, MIL :
F
Total Number of Contacts :
32
Fastening Type :
Threaded
DIN Conformance :
No
Mount :
Flanges, Panel
Number of Positions :
32
Termination :
Crimp
Pbfree Code :
Factory Lead Time :
24 Weeks
Shell Size - Insert :
Contact Finish - Mating :
Gold
Color :
Olive Drab
Empty Shell :
Mixed Contacts :
Filter Feature :
Orientation :
E
Insert Material :
Thermoplastic
Datasheets
D38999/20WF32PE
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded
D38999/20WF32PE Overview
D38999/20WF32PE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WF32PE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WF32PE Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER