D38999/20WF32PE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF32PE
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 32POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size, MIL :
F
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shielding :
Shielded
Empty Shell :
No
Total Number of Contacts :
32
Shell Size - Insert :
Contact Finish - Mating :
Gold
DIN Conformance :
No
Mounting Type :
Panel Mount
Factory Lead Time :
24 Weeks
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Termination :
Crimp
IEC Conformance :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Backshell Type :
Solid
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Current Rating :
7.5A
Mixed Contacts :
Packaging :
Bulk
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mount :
Flanges, Panel
Filter Feature :
Fastening Type :
Threaded
Pbfree Code :
Number of Positions :
32
Color :
Olive Drab
Applications :
Aviation, Marine, Military
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Orientation :
E
Mounting Feature :
Flange
Insert Material :
Thermoplastic
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Material :
Aluminum
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
MIL Conformance :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
D38999/20WF32PE
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded