D38999/20WF32PDL
Mfr.Part #
D38999/20WF32PDL
Description
D38999/20WF32PDL
Product Category :
Circular Connector Housings
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Shape :
Circular
Factory Lead Time :
8 Weeks
Shell Size, MIL :
F
Housing Color :
Olive Drab
Number of Pins :
32
Contact Size :
20
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mounting Feature :
Flange
Contact Type :
Shell Finish :
Cadmium
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Orientation :
D
Type :
For Male Pins
Bulk
Note :
Contacts Not Included
Datasheets
D38999/20WF32PDL
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 32 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WF32PD-LC Overview
The packaging contains Receptacle Housing.There is a Panel Mount mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV belongs to the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.It shares a number of benefits with other For Male Pins products.A 32 pin is provided on the device.
D38999/20WF32PD-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF32PD-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF32PD-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT