D38999/20WF32PD
Mfr.Part #
D38999/20WF32PD
Description
8D 32C 32#20 PIN RECP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Option :
GENERAL PURPOSE
32
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Mount :
Flanges, Panel
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Packaging :
Bulk
Filter Feature :
No
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Current Rating :
7.5A
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Total Number of Contacts :
32
Color :
F
Contact Finish - Mating :
Gold
IEC Conformance :
No
Orientation :
D
Mixed Contacts :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
1 (Unlimited)
MIL Conformance :
yes
Empty Shell :
Panel Mount
Termination :
Crimp
Factory Lead Time :
24 Weeks
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Material :
COPPER ALLOY
Fastening Type :
Threaded
DIN Conformance :
Pbfree Code :
Datasheets
D38999/20WF32PD
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WF32PD Overview
D38999/20WF32PD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WF32PD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WF32PD Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER