D38999/20WF32PD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF32PD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WF32PD
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Pbfree Code :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Threaded
Mounting Feature :
Flange
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Size, MIL :
F
Shell Material :
Aluminum
Contact Material :
COPPER ALLOY
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Color :
Olive Drab
Insert Material :
Thermoplastic
Applications :
Aviation, Marine, Military
Orientation :
D
Empty Shell :
No
Contact Finish - Mating :
Gold
Total Number of Contacts :
32
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Option :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Flanges, Panel
Termination :
Crimp
Factory Lead Time :
24 Weeks
DIN Conformance :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
MIL Conformance :
yes
Filter Feature :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Current Rating :
7.5A
Mounting Type :
Panel Mount
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
32
Shell Size - Insert :
Mixed Contacts :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shielding :
Shielded
IEC Conformance :
Datasheets
D38999/20WF32PD
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WF32PD Overview
D38999/20WF32PD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WF32PD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WF32PD Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER