D38999/20WF32PD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF32PD
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 32POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
IEC Conformance :
No
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Positions :
32
Orientation :
D
Pbfree Code :
No
Shielding :
Shielded
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Contact Material :
COPPER ALLOY
Applications :
Aviation, Marine, Military
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish - Mating :
Gold
Option :
GENERAL PURPOSE
Total Number of Contacts :
32
DIN Conformance :
Mounting Feature :
Flange
Filter Feature :
Insert Material :
Thermoplastic
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Aluminum
MIL Conformance :
yes
Mount :
Flanges, Panel
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Factory Lead Time :
24 Weeks
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mixed Contacts :
Empty Shell :
Color :
Olive Drab
Termination :
Crimp
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Fastening Type :
Threaded
Shell Size - Insert :
Current Rating :
7.5A
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Size, MIL :
F
Datasheets
D38999/20WF32PD
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WF32PD Overview
D38999/20WF32PD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WF32PD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WF32PD Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
  • Amphenol Aerospace Operations
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER