D38999/20WF32PD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF32PD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT MALE 32POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Factory Lead Time :
24 Weeks
MIL Conformance :
yes
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Option :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Positions :
32
Current Rating :
7.5A
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Termination :
Crimp
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
No
Applications :
Aviation, Marine, Military
Filter Feature :
No
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
IEC Conformance :
Shell Size, MIL :
F
Mixed Contacts :
Color :
Olive Drab
Mounting Feature :
Flange
Mount :
Flanges, Panel
Insert Material :
Thermoplastic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish - Mating :
Gold
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Empty Shell :
Shielding :
Shielded
DIN Conformance :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Total Number of Contacts :
32
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Material :
Aluminum
Shell Size - Insert :
Orientation :
D
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Datasheets
D38999/20WF32PD
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WF32PD Overview
D38999/20WF32PD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WF32PD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WF32PD Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER