D38999/20WF32PCL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF32PCL
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WF32PCL
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Housings
Fastening Type :
Threaded
Orientation :
C
Contact Shape :
Circular
MIL Conformance :
yes
Ingress Protection :
Environment Resistant
Filter Feature :
No
Number of Positions :
32
Shell Size - Insert :
Shielding :
Shielded
Factory Lead Time :
8 Weeks
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Total Number of Contacts :
32
Contact Size :
20
ECCN Code :
EAR99
Type :
For Male Pins
Contact Finish - Mating :
GOLD (50)
Shell Size, MIL :
F
Contact Type :
Crimp
Housing Color :
Olive Drab
Mounting Type :
Panel Mount
Reach Compliance Code :
Unknown
Note :
Contacts Not Included
Empty Shell :
yes
Mounting Feature :
Flange
DIN Conformance :
No
Connector Type :
Receptacle Housing
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Material :
Aluminum
Shell Finish :
Cadmium
Option :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
IEC Conformance :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Contact Finish Termination :
Gold (Au)
Operating Temperature :
-65°C~175°C
JESD-609 Code :
e4
Datasheets
D38999/20WF32PCL
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 32 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WF32PC-LC Overview
D38999/20WF32PC-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF32PC-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF32PC-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT