D38999/20WF32PCL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF32PCL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSNG MALE 32POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
MIL Conformance :
yes
Contact Type :
Crimp
Contact Shape :
Circular
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
ECCN Code :
EAR99
Contact Size :
20
Shell Material :
Aluminum
Reach Compliance Code :
Unknown
JESD-609 Code :
e4
DIN Conformance :
No
Type :
For Male Pins
Note :
Contacts Not Included
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mounting Type :
Panel Mount
Housing Color :
Olive Drab
Connector Type :
Receptacle Housing
Number of Positions :
32
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Finish Termination :
Gold (Au)
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
8 Weeks
Orientation :
C
Option :
GENERAL PURPOSE
Mounting Feature :
Flange
Shielding :
Shielded
Shell Size, MIL :
F
Empty Shell :
yes
Total Number of Contacts :
32
Shell Size - Insert :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Finish :
Cadmium
Filter Feature :
No
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish - Mating :
GOLD (50)
IEC Conformance :
Datasheets
D38999/20WF32PCL
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 32 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WF32PC-LC Overview
D38999/20WF32PC-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF32PC-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF32PC-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT