D38999/20WF32PCL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF32PCL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WF32PCL
Stock
35
In Stock :
35
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Size :
20
Type :
For Male Pins
Connector Type :
Receptacle Housing
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Shape :
Circular
DIN Conformance :
No
Filter Feature :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Material :
Aluminum
Number of Positions :
32
Empty Shell :
yes
ECCN Code :
EAR99
Orientation :
C
Option :
GENERAL PURPOSE
MIL Conformance :
yes
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Note :
Contacts Not Included
Shell Size, MIL :
F
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Finish - Mating :
GOLD (50)
Mounting Feature :
Flange
Shell Size - Insert :
19-32
Housing Color :
Olive Drab
Fastening Type :
Threaded
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Finish :
Cadmium
Total Number of Contacts :
32
Reach Compliance Code :
Unknown
Shielding :
Shielded
Contact Type :
Crimp
Factory Lead Time :
8 Weeks
IEC Conformance :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Contact Finish Termination :
Gold (Au)
Ingress Protection :
Environment Resistant
JESD-609 Code :
e4
Datasheets
D38999/20WF32PCL
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 32 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WF32PC-LC Overview
D38999/20WF32PC-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF32PC-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF32PC-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT