D38999/20WF32PC-LC
Mfr.Part #
D38999/20WF32PC-LC
Description
CONN RCPT HSG MALE 32POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Mounting Feature :
Flange
Housing Color :
1 (Unlimited)
Contact Size :
20
Connector Type :
Receptacle Housing
Filter Feature :
No
Contact Shape :
Circular
JESD-609 Code :
e4
Shielded
Contact Finish Termination :
Gold (Au)
Shell Size, MIL :
F
Type :
For Male Pins
Reach Compliance Code :
Unknown
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Finish :
Cadmium
MIL Conformance :
yes
Contact Type :
Crimp
Empty Shell :
yes
Factory Lead Time :
8 Weeks
Ingress Protection :
Environment Resistant
Option :
GENERAL PURPOSE
DIN Conformance :
No
ECCN Code :
EAR99
Shell Size - Insert :
Total Number of Contacts :
Orientation :
C
Contact Finish - Mating :
GOLD (50)
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
IEC Conformance :
Note :
Contacts Not Included
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
D38999/20WF32PC-LC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 32 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WF32PC-LC Overview
D38999/20WF32PC-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF32PC-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF32PC-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT