D38999/20WF32PC-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF32PC-LC
Manufacturer
Conesys
Description
AE3 32C 32#20 PIN RECP
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Size - Insert :
19-32
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Shape :
Circular
IEC Conformance :
No
JESD-609 Code :
e4
MIL Conformance :
yes
Contact Type :
Crimp
Shell Size, MIL :
F
Shell Material :
Aluminum
Number of Positions :
32
Contact Size :
20
Filter Feature :
No
Type :
For Male Pins
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Shielding :
Shielded
Housing Color :
Olive Drab
Reach Compliance Code :
Unknown
Note :
Contacts Not Included
Mounting Type :
Panel Mount
Total Number of Contacts :
32
Shell Finish :
Cadmium
Contact Finish - Mating :
GOLD (50)
Empty Shell :
yes
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Option :
GENERAL PURPOSE
Connector Type :
Receptacle Housing
Factory Lead Time :
8 Weeks
Contact Finish Termination :
Gold (Au)
Fastening Type :
Threaded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Orientation :
C
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Mounting Feature :
Flange
Packaging :
Bulk
DIN Conformance :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Conesys D38999/20WF32PC-LC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 32 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WF32PC-LC Overview
D38999/20WF32PC-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF32PC-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF32PC-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT