D38999/20WF32PC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF32PC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT MALE 32POS GOLD CRIMP
Stock
35
In Stock :
35
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Factory Lead Time :
24 Weeks
Color :
Olive Drab
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
32
MIL Conformance :
yes
IEC Conformance :
No
Mount :
Flanges, Panel
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mounting Type :
Panel Mount
Current Rating :
7.5A
Empty Shell :
No
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Finish - Mating :
Gold
DIN Conformance :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Feature :
Flange
Termination :
Crimp
Shell Size - Insert :
19-32
Plating :
Cadmium
Shell Material :
Aluminum
Mixed Contacts :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Packaging :
Bulk
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shielding :
Shielded
Contact Gender :
Male
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Total Number of Contacts :
32
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Applications :
Aviation, Marine, Military
Backshell Type :
Solid
Shell Size, MIL :
F
Option :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
Orientation :
C
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Fastening Type :
Threaded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Filter Feature :
Insert Material :
Thermoplastic
Datasheets
D38999/20WF32PC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WF32PC Overview
D38999/20WF32PC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WF32PC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WF32PC Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER