D38999/20WF32PC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF32PC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 32POS GOLD CRIMP
Stock
35
In Stock :
35
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size, MIL :
F
Filter Feature :
No
Contact Material :
COPPER ALLOY
Total Number of Contacts :
32
Packaging :
Bulk
Backshell Type :
Solid
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Number of Positions :
32
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Termination :
Crimp
Fastening Type :
Threaded
Empty Shell :
No
Military Standard :
MIL-DTL-38999
DIN Conformance :
Current Rating :
7.5A
Mixed Contacts :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Color :
Olive Drab
Factory Lead Time :
24 Weeks
MIL Conformance :
yes
Shielding :
Shielded
Contact Gender :
Male
Option :
GENERAL PURPOSE
IEC Conformance :
Shell Material :
Aluminum
Plating :
Cadmium
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Insert Material :
Thermoplastic
Pbfree Code :
Mounting Feature :
Flange
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Flanges, Panel
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Size - Insert :
19-32
Orientation :
C
Applications :
Aviation, Marine, Military
Datasheets
D38999/20WF32PC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WF32PC Overview
D38999/20WF32PC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WF32PC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WF32PC Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER