D38999/20WF32PC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF32PC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 32POS GOLD CRIMP
Stock
35
In Stock :
35
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Termination :
Crimp
Insert Material :
Thermoplastic
Mounting Type :
Panel Mount
Total Number of Contacts :
32
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Orientation :
C
Current Rating :
7.5A
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Size - Insert :
19-32
Contact Material :
COPPER ALLOY
Backshell Type :
Solid
IEC Conformance :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mounting Feature :
Flange
Factory Lead Time :
24 Weeks
Contact Gender :
Male
Number of Positions :
32
Color :
Olive Drab
Packaging :
Bulk
Applications :
Aviation, Marine, Military
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Plating :
Cadmium
Option :
GENERAL PURPOSE
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
DIN Conformance :
No
Filter Feature :
Empty Shell :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Pbfree Code :
Mount :
Flanges, Panel
MIL Conformance :
yes
Shielding :
Shielded
Shell Size, MIL :
F
Shell Material :
Aluminum
Mixed Contacts :
Contact Finish - Mating :
Gold
Fastening Type :
Threaded
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Datasheets
D38999/20WF32PC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded