D38999/20WF32PC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF32PC
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WF32PC
Stock
35
In Stock :
35
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Material :
Aluminum
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Pbfree Code :
No
Shell Size - Insert :
19-32
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
IEC Conformance :
No
Color :
Olive Drab
Operating Temperature :
-65°C~175°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size, MIL :
F
Total Number of Contacts :
32
Fastening Type :
Threaded
Factory Lead Time :
24 Weeks
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Filter Feature :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Current Rating :
7.5A
MIL Conformance :
yes
Plating :
Cadmium
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shielding :
Shielded
Option :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Panel Mount
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Number of Positions :
32
Packaging :
Bulk
Contact Gender :
Male
Insert Material :
Thermoplastic
Backshell Type :
Solid
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
DIN Conformance :
Mixed Contacts :
Mount :
Flanges, Panel
Orientation :
C
Termination :
Crimp
Empty Shell :
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Feature :
Flange
Datasheets
D38999/20WF32PC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WF32PC Overview
D38999/20WF32PC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WF32PC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WF32PC Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER