D38999/20WF32PC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF32PC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 32C 32#20 PIN RECP
Stock
35
In Stock :
35
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Factory Lead Time :
24 Weeks
Orientation :
C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Shell Size - Insert :
19-32
MIL Conformance :
yes
Mount :
Flanges, Panel
Mounting Feature :
Flange
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shielding :
Shielded
Filter Feature :
No
Number of Positions :
32
Color :
Olive Drab
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Material :
Aluminum
Fastening Type :
Threaded
Backshell Type :
Solid
Insert Material :
Thermoplastic
Termination :
Crimp
Total Number of Contacts :
32
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Gender :
Male
Packaging :
Bulk
IEC Conformance :
No
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Pbfree Code :
Contact Finish - Mating :
Gold
Plating :
Cadmium
Mounting Type :
Panel Mount
DIN Conformance :
Current Rating :
7.5A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size, MIL :
F
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Empty Shell :
Mixed Contacts :
Datasheets
D38999/20WF32PC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WF32PC Overview
D38999/20WF32PC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WF32PC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WF32PC Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER