D38999/20WF32PC
Mfr.Part #
D38999/20WF32PC
Manufacturer
Conesys
Description
CONN RCPT MALE 32POS GOLD CRIMP
Stock
35
In Stock :
35
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Gender :
Male
Operating Temperature :
-65°C~175°C
IEC Conformance :
No
Color :
Olive Drab
Shell Material :
Aluminum
DIN Conformance :
No
Plating :
Cadmium
Backshell Type :
Solid
Empty Shell :
Packaging :
Bulk
Applications :
Aviation, Marine, Military
Option :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating :
7.5A
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Filter Feature :
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
32
Shielding :
Shielded
Shell Size, MIL :
F
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Factory Lead Time :
24 Weeks
Mounting Type :
Panel Mount
Mount :
Flanges, Panel
Insert Material :
Thermoplastic
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Mounting Feature :
Flange
Mixed Contacts :
MIL Conformance :
yes
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shell Size - Insert :
19-32
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Orientation :
C
Pbfree Code :
Fastening Type :
Threaded
Termination :
Crimp
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
D38999/20WF32PC
Conesys D38999/20WF32PC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WF32PC Overview
D38999/20WF32PC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WF32PC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WF32PC Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER