D38999/20WF32PC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF32PC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WF32PC
Stock
35
In Stock :
35
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Total Number of Contacts :
32
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
IEC Conformance :
No
Shielding :
Shielded
Shell Size, MIL :
F
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Packaging :
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
Backshell Type :
Solid
MIL Conformance :
yes
Mixed Contacts :
No
Fastening Type :
Threaded
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Material :
Aluminum
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Current Rating :
7.5A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Orientation :
C
Mounting Feature :
Flange
Contact Finish - Mating :
Gold
Insert Material :
Thermoplastic
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Factory Lead Time :
24 Weeks
Shell Size - Insert :
19-32
Termination :
Crimp
Mounting Type :
Panel Mount
Option :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Empty Shell :
Pbfree Code :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
DIN Conformance :
Plating :
Cadmium
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Mount :
Flanges, Panel
Number of Positions :
32
Color :
Olive Drab
Contact Gender :
Male
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Filter Feature :
Datasheets
D38999/20WF32PC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WF32PC Overview
D38999/20WF32PC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WF32PC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WF32PC Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER