D38999/20WF32PBL
Mfr.Part #
D38999/20WF32PBL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSNG MALE 32POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
32
Shell Size :
F
Backshell Type :
Solid
Termination Type :
Crimp
Option :
GENERAL PURPOSE
Mixed Contacts :
No
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Filter Feature :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Type :
CABLE AND PANEL
Shell Material :
Aluminum Alloy
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
Shell Finish :
CADMIUM PLATED
yes
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, EMI SHIELDED, POLARIZED
Coupling Type :
Threaded
Body/Shell Style :
Receptacle
Contact Gender :
Male
Datasheets
D38999/20WF32PBL
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT