D38999/20WF32PB-LC
Mfr.Part #
D38999/20WF32PB-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 32POS PNL MT
Circular Connector Housings
Filter Feature :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, EMI SHIELDED, POLARIZED
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
Mixed Contacts :
No
Total Number of Contacts :
32
Contact Gender :
Male
Shell Material :
Aluminum Alloy
Shell Size :
F
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Type :
CABLE AND PANEL
DIN Conformance :
Coupling Type :
Threaded
Body/Shell Style :
Receptacle
Empty Shell :
yes
IEC Conformance :
Shell Finish :
CADMIUM PLATED
Backshell Type :
Solid
MIL Conformance :
yes
Termination Type :
Crimp
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT