D38999/20WF32PB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF32PB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 32C 32#20 PIN RECP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size, MIL :
F
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
B
Total Number of Contacts :
32
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material :
Aluminum
Backshell Type :
Solid
IEC Conformance :
No
Color :
Olive Drab
Factory Lead Time :
24 Weeks
Termination :
Crimp
Mixed Contacts :
No
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Insert Material :
Thermoplastic
Packaging :
Bulk
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Mount :
Flanges, Panel
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Positions :
32
Current Rating :
7.5A
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
DIN Conformance :
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Size - Insert :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Pbfree Code :
Shielding :
Shielded
MIL Conformance :
yes
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Fastening Type :
Threaded
Empty Shell :
Filter Feature :
Mounting Feature :
Flange
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
D38999/20WF32PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/20WF32PB Overview
D38999/20WF32PB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WF32PB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WF32PB Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER