D38999/20WF32PB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF32PB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 32POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Insert Material :
Thermoplastic
Number of Positions :
32
DIN Conformance :
No
Termination :
Crimp
Fastening Type :
Threaded
Color :
Olive Drab
Orientation :
B
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Current Rating :
7.5A
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Material :
Aluminum
Mixed Contacts :
No
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating :
Gold
Mount :
Flanges, Panel
Option :
GENERAL PURPOSE
IEC Conformance :
Total Number of Contacts :
32
MIL Conformance :
yes
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Pbfree Code :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size, MIL :
F
Empty Shell :
Filter Feature :
Mounting Feature :
Flange
Applications :
Aviation, Marine, Military
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
24 Weeks
Shielding :
Shielded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Backshell Type :
Solid
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Mounting Type :
Panel Mount
Datasheets
D38999/20WF32PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/20WF32PB Overview
D38999/20WF32PB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WF32PB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WF32PB Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER